niedziela, 1 marca 2015

Koktajl z jarmużu w pięciu smakachJak wiadomo, jestem dziwaczką, która stanowczo woli zimę od wiosny. Jednakże stanowczo również wolę wiosnę od niewiadomo czego, co niemiłościwie nam panuje od kilku miesięcy. Pożegnawszy się bezpowrotnie z nadzieją na prawdziwą zimę, postanowiłam zatem skupić się na przywoływaniu wiosny. No niech już będzie.

No niech już przyjdzie. Niech wyciągnie z zanadrza pęki tulipanów i narcyzów, niech poprzykleja do nagich gałązek jasnozielone, lepkie od soków liście, niech wypełni las ziębami i kosami, a na niebie upnie skowronki. Niech utka strugi ciepłego deszczu i zagra werblami pierwszej burzy. No niech. Zaczęłam więc uprawiać czary kuchenne. Rzecz jasna, zielone.Jako pierwszy przyrządziłam napój. Eliksir, czy jak tam. Wiedźmy zawsze przyrządzają jakieś dekokty, po których zapada się w sen albo rośnie w siłę, albo znika, albo wylatuje w powietrze. Mój napój ma ponoć czarodziejskie właściwości zdrowotne, a w dodatku – w co wierzę – ma moc przyciągania wiosny. 
Pół paczki już opłukanego, gotowego do użycia jarmużu wrzuciłam do blendera kielichowego. Dołożyłam kopiatą łyżeczkę gotowego tartego chrzanu wasabi (można użyć proszku wasabi), płaską łyżeczkę imbiru i półtorej łyżeczki soli. Dorzuciłam obraną  pomarańczę podzieloną na cząstki, wlałam sok wyciśnięty z dwóch kolejnych pomarańczy i szklankę niegazowanej wody mineralnej. I wszystko bardzo starannie zmiksowałam, co troszkę trwało, gdyż gotowy paczkowany jarmuż jest cięty jak leci, bez usunięcia grubych włókien. A koktajl ma być jedwabisty i pienisty.

Ufam, że wiosna złapie się na tę przynętę. Ponieważ nie wiem, za jakim smakiem wiosna przepada, w koktajlu jest ich na wszelki wypadek pięć: lekka gorycz jarmużu i miąższu pomarańczy, słodycz i kwaśność pomarańczowego soku, ostrość imbiru i wasabi, jest w końcu sól. Coś musi chwycić. Wiosno, no.

 Ściągawka, czyli potrzebne składniki:
Pół opakowania (100 g) gotowego do użycia jarmużu (lub 100 g świeżego, dokładnie umytego i wyfiletowanego z grubszych nerwów), jedna cała pomarańcza, świeżo wyciśnięty sok z dwóch pomarańczym szklanka niegazowanej wody mineralnej, kopiata łyżeczka chrzanu wasabi lub łyżeczka proszku wasabi, płaska łyżeczka sproszkowanego imbiru, półtorej łyżeczki soli.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza